Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskup Ćurić predvodio misu za pronalazak nestalih osoba i da se svaki začeti život rodi

Vinkovci (IKA)

U prigodi Međunarodnog dana nestalih osoba i vinkovačkoga domaćinstva 9. nacionalnoga susreta Inicijative „40 dana za život“ svečano misno slavlje u crkvi sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima, u nedjelju 30. kolovoza, predvodio je pomoćni biskup Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Ivan Ćurić.

Koncelebrirao je domaći župnik mons. Tadija Pranjić.  Prije misnoga slavlja župnik je u pozdravnoj riječi, među ostalim, iznio nekoliko statistika:

“Najveći broj nestalih čine osobe s područja Vukovarsko-srijemske županije u kojoj se nalaze i Vinkovci. U doba rata, jedno su vrijeme Vinkovci bili u medijskoj blokadi, i vijesti nisu mogle ići u svijet onako kako su išle iz drugih gradova. Udruga zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Hrvatska majka Vinkovci je prva udruga koja je, kao takva, osnovana u Republici Hrvatskoj. Udruga traži joj 28 osoba sa svoga popisa zatočenih i nestalih. Na početku osnivanja Udruge tražila je 120 osoba s područja bivše Općine Vinkovci. U proteklih 29 godina Udruga bilježi da su kod sedam obitelji umrla oba roditelja, majka i otac, a umrle su i dvije supruge”.

Đakovačko-osječka nadbiskupija je s najvećim brojem nestalih, još se stotine traže

Pozdravljajući članove Udruge s predsjednicom Spomenkom Kušić, koja još uvijek traži svoga sina, potom predsjednika Koordinacije braniteljskih i stradalničkih udruga iz Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije brigadira Damira Dujića, gradonačelnika Vinkovaca Ivana Bosančića, člana Ureda za zatočene i nestale Područne ispostave Istok sa sjedištem u Vukovaru Stipu Rimca, ravnatelja Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci Branka Tomića, mons. Pranjić je podsjetio kako je u vrijeme Domovinskog obrambenog rata radio u Službi traženja nestalih osoba i u ekshumacijama vinkovačkoga Crvenoga križa, te da je ta služba u Vinkovcima učinila mnogo toga za ovaj kraj.

“Tragedija je u tome što je naša Đakovačko-osječka nadbiskupija s najvećim brojem, još uvijek nestalih, još se stotine traže. To je sada na državnim vlastima, u odnosu između Hrvatske i Srbije, koja bi trebala predati protokole za ubijene i nestale osobe, posebno vezane za vukovarsku bolnicu, jer su svi bili registrirani, strijeljani 20.  studenoga 1991. godine na zloglasnoj Ovčari. Nadamo se da ćemo jednoga dana pronaći ovih 525 nestalih osoba s područja naše Vukovarsko-srijemske županije. Najviše smo stradali, najgore smo prošli, ali smo branili i obranili svoju Domovinu. To ističemo s ponosom, zahvaljujući hrabrosti i odanosti hrvatskih branitelja”.
“Nažalost, mnogi roditelji nisu dočekali da pronađu kosti svojih sinova ili supruge svojih muževa, djeca svojih očeva, ali se nadamo da će i Komisija, koja ozbiljno radi na tim područjima za nestale osobe, iz dana u dan, idu na svaki poziv, traže sve što je moguće, polako otkriti i ostale nestale osobe”, rekao je mons. Pranjić.

Tražimo ubijene i nestale, ali se borimo za buduće generacije, za obnovu hrvatskog naroda

Pozdravljajući i udrugu Hrvatska za život domaći župnik je rekao:
“Katolička Crkva u svom naučavanju govori, i to je istina: ljudski se život poštuje od začeća do prirodne ili biološke smrti. I oni su danas ovdje među nama, želim ih posebno pozdraviti. Dok na jednoj strani tražimo naše ubijene i nestale, na drugoj strani se borimo za buduće generacije, da dođu na svijet, da nam se hrvatski narod obnovi. Imamo svoju Domovinu, slobodnu, Lijepu Našu, i u njoj treba biti više djece nego što je do sada. I ova Udruga se upravo nalazi na tom životnom putu, boreći se, moleći se, tražeći, i štiteći živote onih koji imaju pravo na život”.

U homiliji je biskup Ćurić poručio kako je važno snagu vjere i svoje osobne kršćanske duhovnosti uvijek jako duboko zasaditi u evanđelju, koje je uvijek Radosna vijest čovjeku, gradeći tako zajedništvo s ljudima s kojima živimo.
“Apostol Pavao u današnjem drugom čitanju kaže: Ne suobličujte se ovomu svijetu. To znači da biti kršćanin ne znači sve prihvaćati što je danas u modi, misliti i činiti samo što i većina drugih čine. Kršćanski put ne znači bijeg u neku nostalgiju ili jecaj za starim prošlim vremenima, a najmanje bi trebao biti prezir svijeta, čime bismo mi zaboravili istinu da je sam Bog tako jasno pokazao baš svoju ljubav prema svijetu”.

Stavimo se u službu onih koji proživljavaju patnju i križ i to činimo nasljeđujući Krista

“Kršćanski poziv uvijek nas vodi uvijek prema svjedočanstvu vjere i nade, i to u svijetu, i to u svim prilikama života i povijesti svijeta. Naše je ljudsko postojanje rasvijetljeno istinom Božje blizine i Njegova života i zajedništva s nama ljudima. To zajedništvo s Bogom daje snagu da svoje sadašnje životne brige rasvjetljujemo uskrsnućem Kristovim, i vječnim životom. To znači biti kršćanin. Ne suobličen svijetu, ali u svijetu. To je toliko veliko, zahtjevno, biti rasvijetljen vječnim životom. To je kršćanski put”, rekao je biskup Ćurić.
Također je poručio da se stavimo u službu svih onih koji proživljavaju trenutke patnje i križa, i da to činimo uvijek nasljeđujući Krista. Govorio je o dvama područjima nasljedovanja Krista: iskustvu stradanja, još uvijek nestalih, nepronađenih iz ratnih stradanja Domovinskog obrambenog rata i naše brige za dostojanstvo i zaštitu ljudskoga života od svoga začeća.

Osvrnuo se na svjedočanstvo sluge Božjega kardinala Franje Kuharića kada govori o 20. stoljeću:
“U našem stoljeću mi smo bili svjedoci tolikih poniženja ljudske osobe. Baš ovo stoljeće, to moramo iskreno priznati, nagomilalo je milijune i milijune zgaženih, uništenih ljudskih osoba. Kako su strašna svjedočanstva onih koji opisuju što su sve proživjeli. Kroz što su morali proći? Kakvi su ih postupci satirali?“ Biskup je istaknuo kako u naše vrijeme imamo puno puta prigodu susresti svjedočanstva rodbine, roditelja, supruga, osobito majki naših nestalih branitelja, sinova i muževa”.

“Tako je dirljivo kad u tim svjedočanstvima čujemo riječi: Da mi ga je samo pronaći, da mi je pronaći samo jednu kost. Zamislite, samo jednu kost od cijeloga života i životnog zajedništva. Ali i to valja proći, i na nama je svima pomoći da se ta bol ublaži, i da se prepozna smisao svake patnje. Molimo da se na tom planu dogode  pomaci i da se doista ostvari ta, tako duboka želja najbližih nestalih osoba”, rekao je biskup.
Govoreći o drugom području odnosno brizi za dostojanstvo i zaštitu života od začeća u prigodi 9. nacionalnoga susreta Inicijative „40 dana za život“ i susreta Udruge „Hrvatska za život“, biskup je rekao: “Ovdje su među nama vjernici iz različitih krajeva Hrvatske. Zašto se mi, odazivajući se kršćanskom pozivu, tako snažno, unatoč strujanjima današnjega vremena, borimo za dostojanstvo i zaštitu života od začeća? S pravom možemo reći, kako to nije nikakva naša ideja, nego prepoznajemo da je to objava Božje istine”.

Kardinal Kuharić: Svako je ljudsko biće neponovljiva osoba

“Ovako nam sluga Božji kardinal Kuharić veli: Svako je ljudsko biće neponovljiva osoba. Zamislite jednu vagu koja bi vagala vrijednosti. Na jednu stranu stavite sav Svemir, sva bogatstva svijeta, a na drugu samo jedno maleno dijete, i to će dijete prevagnuti. Nema cijene kojom bi se mogla platiti ljudska osoba. Nema nikakve materijalne vrijednosti s kojom bi se mogla izjednačiti vrijednost osobe. U ljudskoj se osobi odražava tajna samoga Boga koji je osobno biće i ujedno zajedništvo triju božanskih osoba. To nam kazuje da se s ljudskom osobom nikako ne možemo poigravati. S njezinim životom od početka do prirodnoga kraja”.
“Na to nas Sveti Ivan Pavao II., čije se stote obljetnice rođenja spominjemo upravo ove godine, poziva da mi, unatoč strujanjima našega današnjega vremena, uvijek budemo sposobni i hrabri usprotiviti se u svim prigodama i na svim područjima gdje je ugrožen život i dostojanstvo ljudske osobe, krenuvši od onih koji su najmanje zaštićeni, od onih koji su tek začeti, sve do kraja života. Sve putove svoga života usmjerimo na kršćanski put, a to je Kristov put. I uzmimo križ, onako kako nas On poziva. Što više zagrlimo, čime?, radosnom nadom! Zašto? Jer nas s križa ne gleda gubitnik, već Krist, supatnik i pobjednik, nada našega spasenja i punine našega vječnoga života”, rekao je u homiliji biskup Ćurić.

Hrvatska će jednoga dana postati svjedokom pobjede kulture života nad kulturom smrti

S obzirom na to kako su članovi Inicijative „40 dana za život“ prošle godine na svom Nacionalnom susretu u Šibeniku izvršili posvetu Bezgrješnom Srcu Marijinu, ove su godine u Vinkovcima htjeli učiniti posvetu Presvetom Srcu Isusovu, posebnu molitvu posvete, nakon popričesne molitve, predvodio je biskup Ćurić.

Potom se obratio predsjednik Udruge „Hrvatska za život“ i predsjednik Inicijative „40 dana za život“ u Hrvatskoj Ante Čaljkušić. U svom je obraćanju rekao kako Inicijativa „40 dana za život“ danas djeluje u 35 hrvatskih gradova i kroz koju je prošlo više od 10 tisuća ljudi, a kroz Udrugu „Hrvatska za život“ više od 20 tisuća ljudi.

“U svojem djelovanju znamo za oko 100 spašenih dječjih života. U svom sam naručju držao malenu Petru, maloga Roka, kum sam malenome Davidu, koji više nije mali već je dječak stariji od dvije godine. U gradu Vukovaru malena Petra će upisati prvi razred osnovne škole. Želimo nastaviti spašavati djecu od pobačaja. Želimo svojim djelovanjem pomoći svim onim očevima i majkama koji pate od rana pobačaja”.

“Zato smo kroz udrugu Hrvatska za život pokrenuli programe ‘scjeljenje očeva srca i Oprostom oslobođene upravo da pomognemo, uz Božju pomoć, zacijeliti roditeljima rane. Udruga Hrvatska za život pokrenula je i program za pomoć onim supružnicima koji iz nekog razloga ne mogu imati dijete. Kroz taj program uz duhovnika patera Marka Glogovića uspjeli smo tim parovima pomoći da dobiju svoje dijete. I zato sam neizmjerno sretan jer smo upravo na ovom Nacionalnom susretu pričali, kako i u Vinkovcima želimo nastaviti djelovati, i jednoga dana i ovdje imati Savjetovalište za trudnice, Centar za život koji će biti svjetlo ovome cijelome slavonskome kraju”.

Prvi magazin za život – tromjesečnik „Pohod“

“Zato danas radosno svjedočim pred vama, radujte se zajedno s nama, jer vjerujemo, mi u udruzi Hrvatska za život s brojnim svećenicima i biskupima, koji nas prate, da će Hrvatska jednoga dana postati svjedokom pobjede kulture života nad kulturom smrti. Da ćemo svjedočiti procvatu kulture života, i vjerujem da ćemo jednoga dana gledati i u ovoj crkvi, kao i u drugim crkvama u Vinkovcima i Slavoniji, razigranu djecu. Mi smo prijelazna generacija. Želimo da oni budu generacija za život, da ni ne pomisle jednoga dana na pobačaj”.

“Vi stariji, koji imate iskustvo života, i teško iskustvo rata, znate što je to borba za život, borba za Domovinu. Volio bih danas, kada se sjećamo svih žrtava, nestalih, kroz sve ratove na ovim područjima, imamo u svijesti da još uvijek u Hrvatskoj nestaju brojne, na tisuće i tisuće, začete i nerođene djece. Učinimo sve što je u našoj moći, otvorivši se Bogu, da se svaki začeti život rodi”, rekao je Čaljkušić.
Uručio potom biskupu Ćuriću prvi magazin za život u Hrvatskoj „Pohod“. Riječ je o tromjesečniku koji je nastao u suradnji sa stručnjacima, liječnicima, i svima koji se bave ovim pitanjem. U sadržaju je i sve ono što su članovi Udruge zabilježili na terenu. Preveden na nekoliko svjetskih jezika, a dobili su ga nakon misnoga slavlja i svi vjernici.

Istražiti sudbinu naših sinova, očeva, braće, koja su ubijena, za čije grobove ne znamo

Prije biskupskog blagoslova mons. Pranjić je istaknuo kako je previše nestalih s područja naše županije, previše neotkrivenih grobova „i zato vas molim, da i vi, kao član Hrvatske biskupske konferencije, malo neke stvari urgirate po pitanju traženja Protokola Srbije za nestale osobe s ovoga područja, koje su odvezene i postoje dokumenti koji do danas nisu vraćeni.

“Na tome je posebno radio Vladin ured za nestale osobe, čiji sam i ja bio član, naš Crveni križ, ja sam ispunjavao stotine protokola za Ženevu u doba rata za one koji su nestali, ali je naša nadbiskupija najviše pogođena nestalim osobama. Naše pozdrave prenesite nadbiskupu Đuri, nadbiskupu u miru Marinu, koji je meni dolazio u tim teškim ratnim danima, i umjesto njega sam vodio mnoge pogrebe i u Vukovaru. Nadamo se da će sada Vladin ured, koji zaista dobro radi u Vukovaru, prema svojim mogućnostima, učiniti sve, kako bismo čim prije doznali za sudbinu naših sinova, očeva, braće, koja su ubijena, za čije grobove ne znamo. Mnogi su roditelji umrli, neki živi, i dao Bog, da dožive da pronađemo barem njihove kosti, da mogu počivati u miru”, rekao je mons. Pranjić.

Započeo 6. vinkovački orguljaški festival – Organum Cibalae

Biskup Ćurić je prije blagoslova rekao: “Kako je duboko i dirljivo svjedočanstvo, tragedija osobnih, kada su u pitanju nestali, nerođeni, kada je u pitanju teški problem pobačaja, a tako je divno svjedočanstvo onih koji hoće da nestali ne ostanu nestali, i oni koji hoće s takvim i ljudskim entuzijazmom da svi začeti budu rođeni, i kada to naslanjaju na Kristov poziv. Onda se, tako s ponosom, mogu zvati dionici onih koji su za život. Time nasljeduju Onoga koji je došao da imamo život rasvijetljen na ovom svom prolaznom zemaljskom putu koji struji prema vječnosti”.

Pjevanje na misi je predvodio domaći Mješoviti pjevački zbor „Sv. Cecilija“ s orguljašicom i voditeljicom Dubravkom Vukovarac. Ovim misnim slavljem započeo je 6. vinkovački orguljaški festival – Organum Cibalae.