Istina je prava novost.

Održan Svećenički dan Sisačke biskupije

Svećenički dan Sisačke biskupije, prvi nakon ljetne stanke, održan je u četvrtak 5. rujna 2024. u Dvorani Juran i Sofija u sisačkom Velikom Kaptolu pod predsjedanjem biskupa Vlade Košića.

Dubrovački biskup Roko Glasnović održao je predavanje „Identitet svećenika“. Istaknuo je da je svećenički poziv u zapadnom svijetu trenutno i više nego osporavan i pod velikim pritiskom. „Govoreći o nama samima, pitamo se što je bit i središte tog specifičnog poslanja i zadaća svećenika. Tko je svećenik, tj. tko sam ja, kako me drugi vide, koji je moj identitet. Vrijeme u kojem danas živimo nerijetko promatra svećenika u vrlo okrnjenoj slici kroz medije kao religioznog profesionalca, a svećenik je zapravo puno više“, naglasio je.

Podsjetio je na Drugi vatikanski koncil koji kaže da su i laici i nositelji neke službe u Crkvi narod Božji. „Koncil kaže da postoji prava jednakost s obzirom na dostojanstvo svih vjernika te na zajedničko djelovanje istih u izgradnji Kristova tijela. Nositelj službe služi svojoj braći da svi oni koji pripadaju Božjem narodu imaju kršćansko dostojanstvo te da svi teže istom cilju i postignu spasenje“, objasnio je.

„Svećenički identitet je, na žalost, na velikoj kušnji zbog sekularizacije, kako govori papa Benedikt. Upravo se taj pojam u direktoriju opisuje kao težnja da se provodi život imajući pred očima samo ovozemaljsko, neutralizirajući transcendentalni vid, a što mi još kažemo – promatrati svijet pod vidom vječnosti. Jedna od najtežih posljedica sekularizacije je udaljavanje od vjerske prakse čija je posljedica odbacivanje pologa vjere kako ga na autentičan način naučava katoličko učiteljstvo. Isto tako, odbacuje i autoritet i ulogu svetih službenika koje je Krist pozvao da surađuju u njegovom planu spasenja i privode ljude k poslušnosti vjere“, poručio je.

Mons. Glasnović je upozorio da ni svećenici, poput laika, nisu imuni na ljudske slabosti i poroke, te je istaknuo važnost trajne formacije i gradnje svijesti o vlastitom identitetu. „Svećenik je najprije čovjek. Postoji rečenica koja glasi: budući da ne ljube čovjeka, svećenici misle da zato ljube Boga. To je velika napast da sebe učiniš službenim predstavnikom božanskog, a pritom se izgubi humanitas. Svećenik je onaj koji voli ljudsko, koji može govoriti dobro o svijetu, povijesti, društvu. On je onaj koji stvara mjesto mira gdje se može disati punim plućima i koji ima vremena za svakoga. On je taj koji poznaje duhovnu i kulturnu povijest te koji se druži sa svecima, teolozima, filozofima i književnicima“, objasnio je.

„Biti čovjek kulture znači da svećenik poznaje zakone života, rađanja i smrti, radosti i nezadovoljstva… Radi se o simboličnoj kompetenciji, ali kompetenciji koja danas uključuje poznavanje ponora ljudske duše. Sve ljudsko treba nam biti poznato“, zaključio je Glasnović, nakon čega je uslijedila rasprava.

U drugom dijelu susreta biskup Košić je izvijestio o aktualnostima i nadolazećim događajima u biskupiji. Podsjetio je da će nadolazeća pastoralna godina biti posvećena svećenicima te kako će se tijekom nje posebno moliti upravo za njih i nova duhovna zvanja. Okupljene je upoznao i s time da je biskupijska Sinoda na svom kraju te da će se 30. studenoga održati završno zasjedanje i svečano zatvaranje.

Pozvao je na hodočašće u Zrin 8. rujna te najavio blagoslov i otvorenje Katoličke osnovne škole u Sisku u srijedu 11. rujna. Također je pozvao na proslavu Križeva u katedralnoj župi 14. rujna i biskupijsko hodočašće u Goru 28. rujna, kada će biti blagoslovljena kapela sv. Ivana i Pavla te župna crkva Uznesenja BDM, a ujedno će biti i posvećen novi oltar.  Slijedeći dan, 29. rujna, bit će blagoslov u potresu stradale, a sada obnovljene, crkve sv. Katarine u Komarevu.

Na kraju su svoje planove i aktivnosti za buduće razdoblje predstavili povjerenici i voditelji pojedinih ureda. Sljedeći svećenički dan bit će održan 3. listopada, a gost predavač bit će provincijal Hrvatske dominikanske provincije fr. Tomislav Kraljević.