Istina je prava novost.

Zagreb: Počelo 25. zajedničko zasjedanje HBK i BK BiH

Zajedničko zasjedanje Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine počelo je u ponedjeljak 23. siječnja 2023. u sjedištu HBK u Zagrebu.

Ovo je njihov 25. zajednički susret biskupa u Hrvatskoj i BiH na kojem razgovaraju o zajedničkim temama dviju biskupskih konferencija.

Na početku zasjedanja okupljene biskupe pozdravili su predsjednik HBK nadbiskup Dražen Kutleša i predsjednik BK BiH nadbiskup Tomo Vukšić.

Kako je najavio mons. Kutleša, u programu zasjedanja su: Hrvatska inozemna pastva, Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima u Rimu i Domus Croata, zatim liturgijska pitanja, Hrvatski martirologij, komemoracija bleiburših žrtava i misijska djelatnost Crkve u Hrvata. Najavljen je i nastavak korizmene akcije „Tjedan solidarnosti s Crkvom i ljudima u BiH“.

Predsjednik HBK podsjetio je da je papa Franjo na općoj audijenciji prije dva tjedna započeo novi niz kateheza o apostolskom žaru. „Privlačnost i snaga Crkve, kako Papa naglašava, nije u prozelitizmu nego u svjedočanstvu vjere. Ali, upozorava da se može dogoditi da apostolski žar, želja da se dobrim navještajem evanđelja dopre do drugih, opadne, postane mlak. Katkad, promatrajući kršćane usmjerene na same sebe, čini se kao da je tog žara nestalo, da kršćanski život gubi iz vida horizont evangelizacije, zatvara se u samoga sebe, postaje autoreferencijalan, zakržlja i neizbježno oboli. ‚Bez apostolskog žara i revnosti vjera kopni. Poslanje je, međutim, kisik kršćanskog života: jača ga i pročišćava‘“, rekao je.

„Crkva je pozvana donijeti svim ljudima Kristovu istinu i milost kroz skladno apostolsko djelovanje sve svoje djece. Snagom svog apostolskog mandata biskupova je zadaća poticati, voditi i koordinirati evangelizacijsku djelatnosti biskupijske zajednice da bi se vjera evanđelja širila i rasla, a izgubljene se ovce vratile u Kristov ovčinjak, i Kraljevstvo se Božje proširilo među svim ljudima“, istaknuo je mons. Kutleša.

Predsjednik BK BiH mons. Vukšić zahvalio je za potporu Crkvi u BiH koju pružaju hrvatski biskupi i država Hrvatska, istaknuvši Tjedan solidarnosti. Izrazivši nadu da će se tako i nastaviti.

Kratko se osvrnuo i na trenutnu situaciju u BiH koju je krajem prošle godine Europsko vijeće prihvatilo kao kandidata za Europsku uniju, također postavivši 14 prioriteta za reforme kao uvjet za otvaranje pristupnih pregovora.

„Potrebno je provesti reforme koje će omogućiti da se izbori provode u skladu s europskim standardima i osigurati rezultate na svim razinama institucionalnog okvira, uključujući i ustavnu reformu. Tu su i drugi uvjeti kao što je funkcioniranje pravosuđa, jačanje borbe protiv korupcije i organiziranoga kriminala te uspostavljanje učinkovite koordinacije upravljanja granicama, jačanje zaštite ljudskih prava, osiguranje slobode izražavanja i medija, poboljšanje zaštite ranjivih kategorija društva te osiguranje završetka reformi javne uprave“, pojasnio je nadbiskup Vukšić.

„Neka i ovo naše zasjedanje bude doprinos u službi jačanja Crkve Kristove, duhovne obnove svih nas njezinih članova, evangelizacije i širenja prijateljstva i bratskih osjećanja među svim ljudima“, zaključio je.