Budi dio naše mreže
Izbornik

Prva sjednica Povjerenstva za liturgijski pastoral i crkvenu glazbu Zadarske nadbiskupije

Zadar (IKA)

Prva sjednica Povjerenstva za liturgijski pastoral i crkvenu glazbu u novom, petogodišnjem mandatu, pod predsjedanjem zadarskog nadbiskupa Milana Zgrablića, održana je u petak, 9. lipnja u svečanoj dvorani Sjemeništa Zmajević u Zadru.

Na susretu je istaknuto da je sveta liturgija najveće bogatstvo Crkve koje uvodi u spasenje. „Ako je liturgija vrhunac i vrelo Crkve, to bi se trebalo osjetiti u mjesnoj Crkvi. Sklad je bitna značajka liturgije. Liturgija je himna Bogu, kao skladba. Molimo Boga mislima, srcem i tijelom. Važne su i geste, da i naše geste budu hvala Bogu. Stoga sve to ljudima treba protumačiti. Čovjek se treba prilagoditi liturgiji, a ne liturgiju prilagođavati nama. Treba čuvati i njegovati, promicati liturgijsko bogatstvo Crkve“ poručili su nadbiskup Zgrablić i članovi Povjerenstva čiji je predstojnik don Dario Tičić.

Skupine kojima bi Povjerenstvo trebalo pomoći svojim djelovanjem su pjevači, zborovi, čitači, ministranti, sakristani i zvonari. Treba educirati voditelje i suradnike u liturgiji, duhovno ih animirati za odaziv, organizirati za njih duhovne obnove i susrete s pojedinim skupinama; sve s ciljem da se u ljudima probudi ponos da se Gospodin nama služi, našim ljudskim osjetilima u služenju njemu te zahvaliti suradnicima u liturgijskim obredima što služe.

Bitan je duh suradnje sa svećenicima i poučljivosti, organizirati radionice i vježbe, predavanja. U govoru o glazbi istaknut je značaj pučkih pjevača koji su čuvari glagoljaškog pjevanja.

Budući da će na razini sveopće Crkve 2024. godina biti Godinom molitve, predloženo je organizirati i školu molitve te povezati tu pripremu za Jubilej i s radom sa čitačima. Educirati čitače kako prikladno čitati Božju riječ i govoriti o njenoj važnosti. Pritom je nadbiskup Zgrablić predstavio mogući sadržaj susreta s čitačima koji bi završio zajedničkim susretom svih čitača iz nadbiskupije u zadarskoj katedrali te podjeljivanjem službe služitelja Božje riječi. Treba pomoći i osobama koje uređuju crkveni prostor kako to skladno činiti. U radu sa svakom skupinom treba biti konkretan i pomoći suradnicima u liturgiji praktičnim savjetima, pri čemu treba razmotriti što se može učiniti na razini župe, što na razini dekanata, a što na razini nadbiskupije.