Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi broj Glasa Koncila

Zagreb (IKA)

Iz tiska je izašao novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 2. srpnja, izvijestilo je uredništvo Glasa Koncila.

„Ono što sada vi proživljavate, proživjeli smo i mi“, glavni je naslov kojim se otvara novi broj Glasa Koncila. Spomenute su se riječi mogle čuti na euharistijskom susret u Vukovaru koji je uz bogoslovne koncerte u Zagrebu i Đakovu sjedinio molitve Hrvata i Ukrajinaca.

Vjerski progoni, posebice kršćana, u cijelom svijetu nažalost nisu novost, a čini se da se o kršenju vjerskih sloboda čuje sve češće. U fokusu novoga broja je Izvješće o vjerskoj slobodi u svijetu koje je u četvrtak 22. lipnja objavila međunarodna zaklada papinskoga prava „Pomoć Crkvi u nevolji“ koje pokazuje da 4,9 milijardi svjetske populacije živi u zemljama u kojima se krše vjerske slobode. Rezultate je za Glas Koncila komentirala urednica Izvješća dr. Marcela Szymanski. „Sloboda savjesti i misli ozbiljno je ugrožena u mnogim zapadnim zemljama gdje postaje obvezno (prisiljeno) razmišljati i donositi odluke na temelju jednoga jedinoga moralnoga kodeksa, koji je često u suprotnosti sa slobodom vjeroispovijesti građana“, istaknula je Szymanski.

O nadi ispod radara i autentičnim kršćanima u komentaru piše glavni urednik Branimir Stanić uz vijest da je glasoviti talijanski političar i filozof Rocco Buttiglione za svoje svekoliko političko djelovanje dobio u Austriji nagradu Zaklade svetoga Križa. „Autentični kršćani nisu ni oni koji od kršćanstva uzimaju ono što im se svidi ili populisti koji se služe Crkvom u prikupljanju političkih bodova. Autentične se, kao i nekoć, prepoznaje po težini žrtve koju su zbog svojih kršćanskih uvjerenja spremni podnositi“, piše, među ostalim, urednik Stanić.

„Sloboda je velika vrijednost, za kršćane temeljna. Međutim, mora biti u ravnoteži s vrijednošću pravde, solidarnosti, dostojanstva, poštivanja ljudskoga života“, rekao je u intervjuu generalni tajnik Papinske akademije za život mons. Renzo Pegoraro. Istaknuo je da su temeljne istine kršćanstva – da svijet ima smisla te da „osjećaj za Boga“ daje čovjeku nadu te da je ljudski život vrijedan od začeća  do prirodne smrti – u kontrastu sa suvremenim ideologijama koje u ime slobode poriču da postoji išta objektivno i vrijedno te su sklone uništavanju kulture.

Poručio je da kršćani trebaju mijenjati svijet, izgrađivati kulturu. Osvrnuo se na goruće probleme današnjice – demografski slom društva, prijem doseljenika, (trans) rodnu ideologiju i eutanaziju te naznačio putove autentične kršćanske kulture koja slavi život.

Dveri župne crkve sv. Kasijana otvorene su u svako doba dana, svjedoče u ovotjednoj reportaži vjernici iz matice u Sukošanu i filijale u Debeljaku. Nije stoga čudno što na svega dvanaest kilometara od Zadra proživljavaju pravi preporod. Naime, nakon šezdeset godina ustrajne molitve pred Presvetim dočekali su mladomisnika, a malo im nedostaje i da se prebace u demografsku „pozitivu“. No, specifičnost je sukošanske župe ipak svakodnevni dolazak na misu žena i muškaraca zrele dobi, u čemu važnu ulogu igra „osluškivanje“ Zajednice Krvi Kristove.

Redovnik – rocker Ante Bobaš već 33 godine sa svojim „Glasnicima nade“ propovijeda gitarskim zvukom i čvrstim udarcem bubnja. Vlastite duhovne i glazbene jubileje nedavno je proslavio i novim albumom, čiji naslov s razlogom završava uskličnikom: „Čuvari vjere i istine!“. Za Glas Koncila otkriva i zašto se nije pronašao u „lakim notama“.

„Majka kapucina“ iz Gornje Dubrave, laikinja Marica Čabraja, svjedoči kako je cijeli je svoj zagrebački život povezana s franjevcima kapucinima te kako je želja da se učlani u Franjevački svjetovni red i bude trećoredica u njoj tinjala još od mladosti, izvijestilo je uredništvo Glasa Koncila.