Istina je prava novost.

Proslavljena 25. obljetnica djelovanja HKDMST-a Podružnica Osijek

Dvadesetpeta godišnjica djelovanja Hrvatskog katoličkog društva medicinskih sestara i tehničara (HKDMST) Podružnica Osijek proslavljena je u subotu 11. veljače 2023., na spomendan Blažene Djevice Marije Lurdske, izvijestio je Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Proslava je počela misnim slavljem u kapeli sv. Roka, koje je predvodio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, a nastavila se prigodnim programom u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku – tijekom kojega je održano predavanje „Ljudska bol u svjetlu kršćanske duhovnosti – moguć ili nemoguć dijalog?“ o čemu je govorio vlč. dr. sc. Ivan Benaković.

Zahvalnost i mogućnost za daljnji rast

Uz nadbiskupa Hranića, na misnom slavlju koncelebrirao je duhovnik osječkog HKDMST-a, vlč. Filip Perković; konkatedralni župnik, mons. Adam Bernatović; bolnički kapelan o. Ignacije Belak, SI; duhovnik HKLD-a, prof. dr. Davor Vuković; tajnik Nadbiskupskog ordinarijata, vlč. Domagoj Lacković, a posluživao je đakon Domagoj Brkić. Liturgijsko pjevanje predvodio je združeni zbor medicinskih sestara i mladih konkatedralne Župe sv. Petra i Pavla, uz fra Miroslava Petraca, i orguljsku pratnju Antuna Ivankovića.

Uvodeći u misno slavlje nadbiskup Hranić uputio je članovima HKDMST-a iskrene čestite na njihovu srebrnu jubileju djelovanja te rekao: „Okupili smo se na ovome euharistijskom slavlju – gledajući unazad i gledajući unaprijed. Premazujući staklo srebrom da bismo sami sebe vidjeli u tom ogledalu, u svijetlu riječi Božje, u svijetlu evanđeoskih ideala i savjeta. I kako bismo kritički gledajući na sebe bili Bogu zahvalni za puno toga dobroga što je nastalo, što se rađa i živi po djelovanju HKDMST-a i istodobno, da bismo vidjeli i propuste, i mogućnosti za daljnji, dodatni rast.“

Podsjećajući na proglašenje dogme o Bezgrješnom začeću Blažene Djevice Marije te tijek njezinih ukazanja u Lurdu, mons. Hranić u svojoj je homiliji naglasio važnost Marijine odluke staviti svoj život i svoju budućnost u Božje ruke te je rekao: „Slaveći 25. obljetnicu HKDMST-a dolazimo pred Blaženu Djevicu Mariju, jedino bezgrešno ljudsko stvorenje u povijesti, koja je s nama u toj našoj ljudskoj borbi protiv grijeha i zla…  Zašto je osnovano Hrvatsko katoličko društvo medicinskih sestara i tehničara? Da budete zdrava alternativa. Gledajući stvarnost oko sebe, živeći u svakodnevnom životu, na radnome mjestu i drugdje, vidite koliko je prisutna i koliko je snažna ta rijeka grijeha, struja grijeha. Da budete u tome zdrava alternativa, da imate hrabrosti plivati protiv vlastite komotnosti čitavim vlastitim bićem i srcem, radosno, s ljubavlju, samoprijegorno darivati se bolesnicima, stvarati novu klimu, drugačiju klimu na vašem vlastitom radnom mjestu, u odnosu prema bolesnicima, u odnosu s drugima s kojima radite. Da vi, koji ste članice i članovi HKDMST-a doista budete – svjetlo i sol. Da svojim osobnim životnim svjedočanstvom – prihvaćajući ono što je teže i zahtjevnije, prihvaćajući samoprijegorno velikodušno služenje – budete poput Blažene Djevice Marije, zora Kristova spasenja, žene i muškarci u ovome svijetu, u stvarnosti ovoga svijeta, ali da ne živite od ovoga svijeta i logikom ovoga svijeta, nego da imate hrabrosti i snage izdizati se iznad toga.“

Božje svjetlo u životima ljudi

Prigodan program u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata vodila je članica osječkog HKDMST-a Katijana Zec te su uslijedili pozdravni govori i čestitke duhovnika Perkovića, bivšeg duhovnika, vlč. Ivana Jurića te đakovačko-osječkog nadbiskupa.

Obraćajući se prisutnima, vlč. Perković uputio je kako je ova proslava „lijepa retrospektiva svega što se događalo, ali ne zbog toga da bismo živjeli u vremenima koja su iza nas, nego zbog toga da bismo vrijeme koje je ispred nas mogli što bolje iskoristiti jer ono je, uz sve druge naše mogućosti i talente Božji dar“. „Svi smo pozvani doista biti tu jedni za druge, za ljude kojima smo povjereni, kojima smo poslani, bilo mi koji smo u pastoralu, vi koji ste u medicinskoj struci… Mnogo je toga što možemo učiniti i svojim djelima uvijek možemo biti Božje svjetlo u životima ljudi oko nas“, rekao je duhovnik te izrazio želju da se „društvo širi, raste, da vidimo nova lica u djelovanju, mlada lica koja sada dolaze i da društvo svima s kojima bude radilo donese Božje svjetlo u njihov život“.

Vlč. Jurić bio je duhovnik osječkog HKDMST-a tijekom 14 godina te je rekao: „Ono što smo radili u tih 14 godina, što mi je bilo najveće zadovoljstvo – uvijek smo izmolili krunicu, zato što ste vi posvećeni Gospi Lurdskoj. Danas je i Dan bolesnika s kojima ste vi u izravnoj vezi i zaista vam je potrebna velika snaga u radu s bolesnicima. Možda je ovo prigoda da malo snažnije molimo da ovo društvo ne bude društvo starih jer vas je većina starijih i jedan dio u mirovini, nego da to bude društvo i mlađih medicinskih sestara, koje će ovdje prikupljati snagu.“ Bivši duhovnik prisjetio se i nekoliko zajedničkih hodočašća u Lurd, redovitih susreta svakoga prvog ponedjeljka u mjesecu te rekao: „Neka dragi Bog blagoslovi ovu udrugu. Kako ste rekle – ovo je prvih 25 godina… neka ona nikada ne prestane ovdje djelovati. Bila mi je čast da sam tolike godine bio s vama.“

Nadbiskup Hranić još je jednom čestitao srebrni jubilej djelovanja te uputio članove osječkog HKDMST-a na suradnju s drugim podružnicama na području nadbiskupije, kako bi bili još snažnije prisutni u svom nastojanju i djelovanju. Zahvalio je svima koji su se ugradili u djelovanje ovoga Društva od samih početaka – svim predsjednicama društva, svim ostalim nositeljicama različitih službi u društvu, kao i svim duhovnicima. „Radujemo se s vama i želimo vam biti podrška u vašem radu i djelovanju. Doživljavamo vas kao dar i blagoslov našoj mjesnoj Crkvi i sveopćoj Crkvi. S vama smo bogati, bez vas bismo bili siromašni  – hvala vam za vaše svjedočanstvo vjere… Samim time što ste članice društva, što se okupljate, među drugima ste i svjedoci vjere, a vjerujem da po vašem djelovanju i po vašem nastojanju puno toga dobroga pokrećete i da svojim djelovanjem i svojim pristupom prema bolesnicima, naša bolnica i patronažni rad, i svi drugi oblici rada, sjaje jednim ljudskim pristupom – da svakom bolesniku pristupate Isusovim očima, Isusovim srcem – zauzeto ljubeći svakoga i velikodušno se darujući.“

Medicina sućuti i empatije

Predsjednica osječkog HKDMST-a Anita Kovačić zatim je uručila prigodne zahvalnice, namijenjene: đakovačko-osječkom nadbiskupu Đuri Hraniću, mons. dr. sc. Vladimiru Dugaliću, o. Mirku Nikoliću, vlč. Filipu Perkoviću, o. Zvonimiru Rubiniću, o. Peri Mijiću Barišiću, vlč. Ivanu Juriću, jednoj od osnivačica HKDMST-a Katici Smažil, zatim medicinskim sestrama koje su obavljale dužnost predsjednice: Katici Đeri, Veri Rogina, Sanji Višević, potom glavnoj sestri KBC-a Osijek Suzani Luketić, glavnoj sestri Doma zdravlja Osijek Dragici Pavlović, konkatedralnom župniku mons. Adamu Bernatović, prof. dr. Davoru Vukoviću – duhovniku HKLD-a, bolničkom kapelanu o. Ignaciju Belaku, ravnatelju Nadbiskupskog vikarijata, doc. dr. Dragi Tukari, predsjednici HKLD-a mr. sc. Meliti Vukšić Polić, dr. med, predsjednici Katoličke udruge „Veronikin rubac“ Ines Maldini, dr. sc. Ivanu Benakoviću te zaslužnima za glazbeni program – fra Miroslavu Petracu i Leonardi Kavedžić koji su se predstavili s po dvije skladbe.

Predsjednica Kovačić zatim je uz prigodnu prezentaciju predstavila djelovanje društva tijekom 25 godina, ističući prvu akciju društva – postavljanje križeva u sve sobe KBC-a Osijek, kao i broje aktivnosti na nadbiskupijskoj, dekanatskoj i župnoj razini.

Posljednji dio programa sadržavao najavljeno predavanje vlč. dr. sc. Benakovića „Ljudska bol u svjetlu kršćanske duhovnosti – moguć ili nemoguć dijalog?“ Dr. sc. Benaković predavanje započeo govoreći o iskustvu bolesti koje nije samo fizičko, već ga prati i bol duše. Govorio je o bolesti i zdravlju u svjetlu Svetoga pisma te boli u svjetlu nauka Katoličke Crkve, ali i medicinske prakse. Na kraju svoga izlaganja istaknuo je važnost kršćanske duhovnosti – koja daje izuzetno veliku snagu u procesu praćenja i ozdravljenja bolesnika jer donosi iskustvo Boga koji supati zajedno s čovjekom te traži promjenu mentaliteta i medicinskih djelatnika, ali i bolesnika u perspektivi medicine sućuti i empatije – gdje je čovjek u središtu – s jedne strane čovjek Isus Krist, a s druge svaka osoba za koju je umro.