Istina je prava novost.

Dijamantni jubilej mons. Lovre Cindorija

Mons. Lovro Cindori proslavio je u ponedjeljak 23. kolovoza 2021. dijamantni jubilej svećeništva (1961. - 2021.) na Svetoj Trojici, na brežuljku Drenovec, iznad župne crkve Kraljice svete Krunice u Remetincu kod Novog Marofa, gdje je nekada stajala kapela Svetoga Trojstva koja je stradala od groma prije više od 200 godina.

Dijamantni jubilej mons. Lovre Cindorija (rođen 8. kolovoza 1934. u Remetincu kraj Novog Marofa) uveličala su trojica biskupa, mons. Josip Mrzljak, mons. Valentin Pozaić i mons. Franjo Komarica, te rektor Hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu vlč. Marko Đurin, kao i brojni domaći domaćim svećenici, s gradonačelnikom Novog Marofa Sinišom Jenkačem i drugim dragim prijateljima.

Prvi varaždinski biskup mons. Marko Culej pokrenuo je inicijativu da se na tome mjestu napravi kapela i da se posveti sv. Ivanu Mariji Vianneyu, zaštitniku župnika, ipak se zbog nekih poteškoća odustalo se od kapele. Umjesto kapele, napravljen je Sveti znamen – Veliki križ – mramorna stilizirana krstionica kneza Višeslava, na spomen našega krštenja. Ispred nje je postavljen monolitni granitni oltar.  Tako je umjesto kapelice nastao Sveti znamen i „zelena arena“, mjesto tišine, cvrkuta ptičica, lijepe prirode i blaženog mira za molitvu. Duša te inicijative bio je neumorni mons. Lovro. Osjetio je da tako nešto treba današnjem čovjeku.

Proslava dijamantnog jubileja započela je Križnim putem kroz šumu do Svetog znamena. Tekst Križnog puta o životu i mučeništvu blaženoga Alojzija Stepinca pripremio je preč. Božidar Cindori, župnik župa bl. Alojzija Stepinca u Bestovju, Novakima i Rakitju i Uzvišenja Svetoga Križa u Kerestincu koje ove godine slave 20 godina postojanja.

Na kraju Križnoga puta pjevalo se „Kraljice neba raduj se!“ A onda, kao iz jednog grla, zaorila se pjesma: „Majko Božja Bistrička, moli se za nas. Mi smo tvoja dječica blagoslovi nas.“

Bila je to pjesma u čast slavljenika koji je punih 37 godina službovao u svetištu Majke Božje Bistričke, kao kapelan 5 godina, i kao župnik i upravitelj svetišta 32 godine, za najvećih događanja Crkve u hrvatskom narodu.  On je svojim glasom i pristupom svakom čovjeku postao „bistrička legenda“.  Netko je jednom zgodom rekao: „Lovro Cindori je institucija.“

Mnogi hodočasnici ističu da spomen njegova imena predočava sliku Marije Bistrice, dočarava oltar Crne Madone i Kalvariju što se penje na Golgotu. Svi se posebno sjećaju njegova terapeutskog glasa, pjesme i molitve kojima je dočekivao hodočasnike.

Za tu lijepu zgodu svećenik mag. sc. Anđelko Košćak napisao je prigodnu knjigu pod naslovom: „Zavičaju s ljubavlju i zahvalnošću“. U njoj je prikazao djetinjstvo i život mons. Lovre Cindorija. Okupljeni uzvanici su se posebno zahvalili domaćem svećeniku preč. Božidaru Cindoriju koji je sa svojim najbližima ugostio sve drage goste, kao i njegovim mužikašima koji su glazbom uljepšali tu nezaboravnu večer.