Budi dio naše mreže
Izbornik

Đurđevski običaj blagoslova konja i konjanika u Koški

Koška (IKA/TU)

U Župi sv. Petra i Pavla apostola u Koški, u nedjelju, 28. travnja obilježen je 15. po redu običaj „Posvetio sam o Đurđevu konje“, objavio je Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Nakon svečanog misnog slavlja uslijedila je procesija do Etno-imanja konjogojske udruge Koška, na kojem je 2011. godine sagrađena zavjetna kapelica svetog Jurja, kako bi svi sudionici, vjernici, konjanici i gosti prisustvovali svečanom blagoslovu, koji je ove godine predvodio dr. Stjepan Radić, rektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu.

Na događaju je sudjelovalo 50 konjogojskih udruga, od kojih je bilo 38 jahača, 2 fijakera i 4 svatovske zaprege, a od uvaženih gostiju nazočile su prof. dr. sc Mirjana Baban s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka, te mr. sc. Ljubica Gligorević, etnologinja i članica Povjerenstva Ministarstva kulture za nematerijalnu baštinu RH.

Nakon blagoslova konji i konjanici obilazili su svoj zavjetni krug oko kapelice tri puta, a program je uveličao i nastup KUD-a “Koškani” Koška te TS “Žitna polja”.

Konjogojska udruga Koška osnovana je 2010. godine i iste je godine obnovila davno izumrli običaj blagoslova konja, a ujedno i svake godine sudjeluje i u Tijelovskoj procesiji u župi. Konjanici i konji okupljali su se i isprezali u crkvenom dvorištu te dovodili konje do crkve gdje bi u zavjetnom krug obilazili tri puta oko crkve, u čast presvetog Trojstva, i to s lijeva na desno u smjeru kazaljke na satu. Prvi spomen toga običaja seže u davnu 1946. godinu za svećenika Adama Kovačeva, ujedno i prvog župnika u Koški, te postaje tradicija koja izumire sedamdesetih godina, prodajom konja i kupovinom traktora.

Danas udruga broji 38 članova, a od 2017. godine uvrštena je na listu nematerijalnih dobara RH. Predsjednik udruge je dr. Dario Vrbanić, a generalni pokrovitelj je općina Koška koja uvelike podržava rad udruge.

Ključne riječi:
blagoslov konjanici konji