Istina je prava novost.

Kardinal Pizzaballa: Dogovor za Gazu je blizu, ali ima onih koji su protiv

Jeruzalemski latinski patrijarh kardinal Pierbattista Pizzaballa se u razgovoru za Vatikanski radio, objavljenom 17. kolovoza 2024., osvrnuo na rezultate pregovora u Dohi za prekid vatre u Gazi.

Očekuje se da će se pregovori biti nastavljeni za nekoliko dana u Kairu. U međuvremenu, nasilje se nastavlja na raznim bojištima.

Vaša Eminencijo, u Dohi, gdje se vode pregovori za koje se zalažu Sjedinjene Američke Države, Egipat i Katar, nazire se skriveni optimizam za postizanje primirja u Gazi i za oslobađanje izraelskih talaca koji su u Gazi. Vjerujete li da je ovoga puta cilj moguće ostvariti?

Da, vjerujem da u ovom trenutku postoje najbolji uvjeti za postizanje dogovora. Naravno da će uvijek biti onih koji se protive, prepreka ne manjka, ali vjerujem da su sazreli uvjeti da se ova faza rata konačno zaključi i time spriječi eskalacija, širenje sukoba izravnom intervencijom Irana i širenje rata na Libanon. Ponavljam, postoje mnoge poteškoće, no, smatram da postoji i izuzetan trud, ne samo posrednika, nego i SAD-a, da se ova situacija zaključi. Izgledi su obećavajući.

Stoga se nada da će prijetnja iranske intervencije protiv Izraela nestati…

Da, ne smijemo gajiti iluzije. Sukob još nije gotov; to vrlo dobro vidimo po neprekidnom bombardiranju u Gazi, po tragediji koja je svima pred očima i koja nas stalno ostavlja bez teksta.

Doista, bombardiranje Gaze ne jenjava. U međuvremenu, prema Hamasu, 15. kolovoza je premašena tragična linija od 40 tisuća Palestinaca ubijenih u Gazi od 7. listopada. Kako kršćanska zajednica u Gazi doživljava ovu situaciju?

Naša mala zajednica smještena na sjeveru Pojasa Gaze, u gradu Gazi, pokušava živjeti u najboljim i najmirnijim mogućim uvjetima u ovoj situaciji, koliko god to bilo teško. Stanovništvu aktivno pokušavamo pružati pomoć koju uspijevamo dobiti od malteških vitezova i od mnogih drugih udruga; posljednje je menonitska Crkva poslala više od tisuću paketa. Veoma je lijepo vidjeti kako usred ove vrlo ozbiljne i tragične situacije također postoji velika solidarnost.

Dok je sva pozornost medija usmjerena na Gazu i granicu s Libanonom, situacija na Zapadnoj obali svakim je danom sve ozbiljnija i više zabrinjavajuća. Kakve signale primate iz tih područja?

To što kažete je vrlo točno. Mnogo se govori o Gazi, s pravom, no postoji veoma ozbiljna situacija u području palestinske samouprave, na Zapadnoj obali. Prije samo nekoliko dana dogodio nemalo doseljenika počinilo je pogrom nad palestinskim selom, u kojem je jedna osoba poginula te je prouzročena velika šteta. To je samo posljednja epizoda u nizu događaja koji karakteriziraju stalne i sve veće napetosti diljem Zapadne obale posljednjih mjeseci; napetosti, stalni sukobi između doseljenika i Palestinaca, čak i uz prisustvo izraelskih oružanih snaga…

Stalne napetosti, ukratko, koje sve više kompliciraju i otežavaju življenje palestinskog stanovništva. Postoji opasnost od eksplozije, zbog čega moramo naporno raditi prije svega na prekidu vatre u Gazi, a zatim i na uspostavljanju reda, sigurnosti i normalnog življenja koliko god je to moguće – koliko možemo govoriti o običnom življenju – na cijeloj Zapadnoj obali. Dakle, treba okrenuti stranicu. Nije jednostavno.

Ovo što vidimo na Zapadnoj obali – što govorim uvijek – opipljiv je, stvaran primjer toga koliko je mržnje, srdžbe i prijezira dovelo do sve ekstremnijih oblika nasilja koje je sve teže zaustaviti. Stoga moramo mnogo raditi, ne samo na političkoj nego i na vjerskoj razini – jer je pozadina ovog nasilja također vjerska – da bismo osigurali da se ti kolovođe, ti ekstremisti, sklone u stranu, da ih se izolira i da nemaju svu snagu koju trenutno imaju.