Istina je prava novost.

Caritas u Ukrajini pomaže stanovništvu i moli za pomoć

Dvije organizacije Caritasa u Ukrajini – grkokatolički Caritas i rimokatolički Caritas–Spes na razne načine nastoje pomoći ugroženom stanovništvu te zajedno s Caritasom Internationalis apeliraju za pomoć.

Obje organizacije dio su apela za žurnu pomoć koji je objavljen putem Caritasa Internationalis. U taj apel uključena je i pomoć prikupljena preko Hrvatskog Caritasa.

Ukrajinski Caritas i Ukrajinski Caritas–Spes već pomažu tisućama interno raseljenih osoba koje očajnički traže sigurno sklonište, bilo na zapadu zemlje, bilo preko granice.

Izbjeglicama u pokretu Caritas pomaže dijeleći ključne informacije, hranu, vodu i pakete za osobnu higijenu, te osiguravajući sigurno prenoćište s osnovnim životnim uvjetima. Također, Caritasovi zaposlenici i volonteri organiziraju siguran prijevoz za raseljene obitelji.

Humanitarna situacija u Ukrajini bila je teška i prije eskalacije oružanog sukoba 24. veljače 2022. Tako je Caritas–Spes od 2014. godine pomogao više od 826 tisuća osoba pogođenih krizom. Napose je važna pomoć koju pruža najranjivijim skupinama – starcima, ženama i djeci, posebno u područjima sukoba.

„Naši gradovi, domovi i dječji vrtići su uništeni. Ali nitko neće uspjeti uništiti naša nastojanja za mir i slobodu“, rekao je izvršni ravnatelj Ukrajinskog Caritas–Spesa vlč. Vyacheslav Grynevych u videoapelu upućenom preko Caritasa Internationalis.

Trenutno sedam biskupijskih ureda i centara Caritas–Spesa radi na daljinu, pokušavajući se prilagoditi novonastalim potrebama. Nacionalni ured Caritas–Spesa nalazi se u središtu glavnog grada Kijeva. Zbog visoke razine opasnosti, uprava je odlučila raditi na daljinu jer je premještanje ureda i preseljenje djelatnika u sadašnjem trenutku prerizično.

Caritasovi centri u područjima koja još nisu pogođena sukobom pripremaju se za prihvat izbjeglica s pogođenih područja.

Primjerice, Caritas–Spes ima 22 manja obiteljska doma diljem Ukrajine. U sadašnjoj situaciji osigurava prijevoz djece s istoka zemlje prema svojim i državnim centrima te ljetnim kampovima na zapadu zemlje. Iako 82 % djece koja borave u državnim institucijama ima roditelje, u trenutnoj situaciji dok je država usredotočena na sigurnosna pitanja, nemaju nikoga tko bi im jamčio zaštitu. Ukrajinski Caritas također je oformio prijateljske prostore za malu djecu u kojima se mogu baviti sportskim i drugim rekreacijskim aktivnostima kao pomoć u suočavanju sa psihičkim stresom uzrokovanim sukobom.

Vlč. Grynevych izjavio je da 67 zaposlenika i 120 volontera hrabro pomažu potrebitima što će, kako je rekao, uz Božju pomoć nastaviti činiti ne ostavljajući nikoga samog.

Javnosti se obratila i predsjednica Ukrajinskog Caritasa koja je također iskazala ponos zbog svih koji pomažu najranjivijima, istovremeno se hvatajući ukoštac s vlastitim poteškoćama. Također je izrazila zahvalnost svim partnerima i ljudima dobre volje iz inozemstva koji im pomažu. Pridružila se apelu Caritasa Internationalis za pomoć jer su potrebe iz dana u dan sve veće.

Tako Caritas Kolomyja potrebitima pruža pomoć, između ostalog i psihološku putem telefona; Caritas Ivano-Frankivsk traži volontere za slaganje paketa s hranom; Caritasi u Ternopilu, Volynu i Drohobiču pripremaju se za prihvat izbjeglica za što su im potrebi volonteri te za to potrebna sredstva; Caritas Donjeck i Caritas Zaporožje pomažu raseljenim obiteljima napustiti područja zahvaćena sukobom; a Caritasovi centri u Mariupolju, Rubižnu i Kramatorsku morali su privremeno biti evakuirani u sigurnije područje.

Humanitarna i razvojna agencija Američkog Caritasa Catholic relief services (CRS) Ukrajinskom Caritasu donirala je 600 tisuća američkih dolara. Također, CRS pomaže i Caritasima u susjednim zemljama koji pružaju konkretnu pomoć: Moldavski Caritas je pristiglim izbjeglicama osigurao hranu, vodu i higijenske pakete; Rumunjski Caritas uspostavlja prihvatne centre u kojima će izbjeglice imati pristup informacijama, praonicama rublja, komunikacijskim sredstvima, prehrambenim potrepštinama i programima za djecu; Poljski Caritas provodi program pomoći u okviru postojeće migrantske krize na granici s Bjelorusijom.

Generalni tajnik Caritasa Internationalis Aloysius John poručio je da se ne mogu „ignorirati tragične humanitarne posljedice ovoga rata… Dužnost je međunarodne zajednice da zaštiti ukrajinski narod i osigura mu pristup sredstvima za zaštitu života.“

Akciju za pomoć Ukrajini pokrenuo je i Hrvatski Caritas.

Novčani dar za pomoć Ukrajini može se darovati:

  • putem online uplata na caritas.hr (žurne akcije u svijetu – Ukrajina)
  • uplatom na žiro-račun Hrvatskog Caritasa kod Privredne banke Zagreb d.d.; IBAN: HR3823400091511177677; SWIFT/BIC: PBZGHR2X; svrha uplate: pomoć za Ukrajinu
  • pozivom na donacijski telefon 060 9010 (cijena po pozivu 6.25 kn, PDV uključen)