Budi dio naše mreže
Izbornik

Konferencija za medije povodom obilježavanja Nedjelje Caritasa u Bosni i Hercegovini

Sarajevo (IKA)

Povodom obilježavanja Nedjelje Caritasa u Bosni i Hercegovini, u petak 15. prosinca, u prostorijama Nadbiskupske rezidencije u Sarajevu Caritas BiH organizirao je konferenciju za novinstvo, izvještava Katolički tjednik.

Moderator konferencije za medije bio je voditelj projekata u Caritasu BiH Miroslav Valenta koji je zahvalio predstavnicima medija na dolasku te podsjetio kako se svake Treće nedjelje došašća obilježava Nedjelja Caritasa u BiH, a koja je ove godine 17. prosinca.

Najprije se nazočnima obratio predsjednik Caritasa BiH vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić koji je u izlaganju za središte imao svoju poruku povodom Nedjelje Caritasa u BiH naslovljenu Neka svijetle vaša dobra djela pred ljudima i slave Oca nebeskoga. Na početku je podsjetio kako se već 27 godina na Treću nedjelju došašća, na razini Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, obilježava Nedjelja Caritasa. Napomenuo je i kako je to prigoda djelovanje Caritasa predstaviti široj javnosti, crkvenoj i društvenoj, te zahvaliti plemenitim ljudima za njihovu dosadašnju dobrotu i potaknuti njih i sve ostale da plemenito djelo pomaganja nastave i ubuduće. Također je podsjetio na ovogodišnje geslo Caritasa koje glasi: Caritas: svjetlo u tami!

Posvijestio je kako su jedno od vrlo vidljivih mjesta dobrote prema ljudima u potrebi javne kuhinje kojih u BiH ima oko 60 i u njima obroke dobiva oko 18 000 osoba. „Naspram velikim potrebama ljudi, prema nekim podatcima od prije dvije godine, u BiH se godišnje uništavalo oko 400 000 tona hrane. A prema tim istim izvorima, dvije trećine je bacalo stanovništvo. Jednu trećinu uništavale su kompanije zbog zakonskih ograničenja, jer su troškovi uništavanja hrane za gospodarske subjekte iznosili 5%, dok su 17% koštali troškovi ako bi trgovački lanci darovali hranu”, naveo je predsjednik Caritasa ističući kako je danas sramotno ne zapaziti koliko je hrana dragocjeno dobro i koliko toga dobra završava loše.

„Onaj tko gleda očima ljubavi, lako će razumjeti potrebu i način djelovanja Caritasa jer, kako je pisao sv. Augustin, bez ljubavi i bogataš je siromah, a s njom i siromah je bogat. Odnosno, njegove su riječi: ‘Svatko je onoliki kolika je njegova ljubav.’ Stoga pozivam sve da molitvom i, koliko im je to moguće, doprinosima prate i podržavaju djelovanje Caritasa i svih dobrotvornih ustanova. Jer veličina čovjeka se mjeri snagom ljubavi koju iskazuje drugima“, poručio je vrhbosanski nadbiskup.

Nazočnima se zatim obratio ravnatelj Caritasa BiH mons. Tomo Knežević, koji je svoje razmišljanje usmjerio na predstavljanje najvažnijih plodova života i rada Caritasa tijekom 2023. Istaknuo je kako su nastavili odgovorno graditi svoje karitativno zajedništvo na prostoru i okruženju osobnog i zajedničkog življenja te kako im je “želja bila da ova godina bude bolja i bez ovozemaljskih križeva kako na općem planu tako i u našoj ovozemaljskoj domovini”, ali su “ovozemaljske nedaće postale dio naše stvarnosti”.

„U takvoj teškoj situaciji, kada su brojni tereti prisutni u našim osobnim i zajedničkim životima, svjetlo u tami bili su brojni znani i neznani pojedinci i ustanove u tuzemstvu i u inozemstvu koji su nam pružali molitvenu i materijalnu potporu. O tome najbolje mogu svjedočiti naši Caritasi na svim razinama, ali i ustanove i konkretni projekti. Svakodnevica sa svim ovozemaljskim križevima postajala je lakša i podnošljivija”, kazao je mons. Knežević.

Pojasnio je zatim kako je ovogodišnje geslo plod razmišljanja i odluke Upravnog vijeća Caritasa BiH kojim se željelo pokazati kako je Caritas prevažan danas u životu Crkve i društvene zajednice na tim prostorima.

Pozvao je zatim da „i ove godine ponovimo kako ljudska i vjernička širina ima svoju vrijednost i aktualnost za sve nas u današnje vrijeme i na ovim prostorima, bez obzira na naše zvanje i poslanje, a tko su moji/naši bližnji: pripadnici moje uže i šire obitelji, pripadnici moga naroda, moji sunarodnjaci, svi oni koji su iste vjere kao i ja, pripadnici moje biskupije, župne zajednice, pripadnici moje redovničke obitelji i provincije! Svi smo pozvani na nadilaženje svih ovozemaljskih granica: ljudskih, nacionalnih i vjerničkih“.

Na kraju je ravnatelj Caritasa potaknuo na „odgovorno karitativno činjenje kako bismo ovogodišnju Nedjelju Caritasa učinili animacijskim danom molitve, darivanja i buđenja svakog pojedinaca i zajednica”.

„Budimo stalna molitvena i materijalna potpora našim Caritasima. Neka naše karitativno činjenje bude plod osobne vjere u Boga i ljubavi prema bližnjem u nevolji (…) Nemojmo se umoriti u činjenju dobra!”, zaključio je mons. Knežević.

Nadalje se voditeljica projekata Caritasa BiH Sanja Horvat osvrnula na brigu Caritasa u Bosni i Hercegovini kroz uspostavu standarda za provedbu projekata i zaštitu osoblja i korisnika. Među ostalim je istaknula ulaganja znatnih napora u transparentnost i kvalitetu rada. „Caritas želi što jasnije i transparentnije upravljati sredstvima koja su nam namjenski darovana za određene aktivnosti. Svjesni da u Caritasu na različitim razinama i u različitim institucijama radi više od 300 osoba i 500 volontera, te veliki broj vanjskih suradnika i partnera, potrebno je urediti određene procese i uspostaviti pravila i procedure kako bi svi radili na istoj razini kvalitete i znanja”, kazala je Horvat ističući zatim kako je Caritas BiH početkom 2023. procijenjen i prema standardima zaštite dobio ocjenu 3,95/5 što ih je svrstalo u 10% organizacija Caritasa u svijetu koja provodi visoku zaštitu za korisnike i osoblje.

„Sve ove brojke znače da je Caritas BiH posvećen osobnom razvoju institucije i svih njezinih projekata i programa kako bi usluga koju nudimo došla do svake osobe u punini kvalitete i transparentnosti”. rekla je Horvat zaključujući kako „samo osnaženi i jaki možemo pomoći osobi u potrebi koja je u centru našeg djelovanja i naše misije”, prenosi Katolički tjednik.