Papa Franjo: Ženama treba povjeriti više službi i odgovornosti
Foto: Caritas Internationalis // Konferencija UNESCO-a o ženama
Pariz (IKA)
Papa Franjo je na svom Twitter računu Pontifex, 27. listopada 2022., povodom početka dvodnevne konferencije „Puno lice čovječanstva: žene na čelu za pravedno društvo“ koju su u Parizu organizirali Stalna promatračka misija Svete Stolice pri UNESCO-u i Caritas Internationalis, ponovno potaknuo na zauzimanje da bi žene bile poštovanije, priznatije i uključenije, prenosi Vatican News.
Koliko bi se odluka o smrti izbjeglo kada bi upravo žene bile u središtu odluka! – napisao je papa Franjo u jučerašnjem tweetu u kojem se ponovno osvrnuo na temu promicanja ženā, upućujući još jedan apel da se ojača zauzimanje za njihovo veće poštovanje i priznavanje te za njihovu širu uključenost.
Žene kažnjene diskriminacijom
U svijetu 115 milijuna djevojčica ne pohađa školu. Manje od 3 % humanitarnih sredstava namijenjeno je organizacijama koje se bave poboljšanjem stanja žena. Samo 5 % upravnih ravnatelja u svijetu čine žene. To su samo neki od uznemirujućih podataka koje su govornici istaknuli prvoga dana u izlaganjima čija je svrha istražiti izazove za žene na svim razinama društva, usredotočiti se na prepreke koje sprječavaju žene da dođu do rukovodećih položaja i onih na kojima se donose odluke, te predložiti konkretne strategije o tomu kako pomoći u uklanjanju tih prepreka.
Nehumano je odbaciti potencijal polovice čovječanstva
Svetu je Stolicu predstavlja državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin. U opširnom izlaganju govorio je o obrazovanju i vrijednostima osobinā ženā kao dara za čovječanstvo. Uz njega Svetu Stolicu predstavlja i stalni promatrač Svete Stolice pri UNESCO-u mons. Eric Soviguidistalni. On je istaknuo da su žene kažnjene diskriminacijom, što je potvrdila i veleposlanica Nancy Ovelar de Gorostiaga, stalna izaslanica Paragvaja pri UNESCO-u.
U razgovoru za Vatikanski radio – Vatican News mons. Soviguidi je napomenuo da su resursi ženskoga svijeta prijeko potrebni i nezamjenjivi, također zbog naravi koja općenito odlikuje žene koje su sposobne donositi odluke ne samo na temelju strateške racionalnosti nego i na temelju empatije. Osim toga, upozorio je da svi trpe posljedice te nejednakosti i diskriminacije koje pogađaju žene, autohtone narode, migrante i izbjeglice te osobe s invaliditetom.
Paragvajska izaslanica dodala je da, zapravo, prilike u životu ljudi ovise o njihovu spolu, rasi, vjeri i invaliditetu. Istaknula je da žene čine 50 % svjetskoga stanovništva i da je odbaciti potencijal polovine čovječanstva nepravedno i nehumano.
Gledati u budućnost
„Gledati u budućnost“ je tema drugoga dana, u okviru koje izlagači govore o tomu kako srušiti postojeće prepreke i kako opremiti žene sredstvima potrebnima za samopouzdanje, da bi bile dovoljno sigurne u sebe, i to kroz obrazovanje i jačanje sposobnosti, od lokalne do globalne razine.
#Women must be entrusted with greater positions and responsibilities. Many calamitous decisions might have been avoided, had woman been directly involved in decision-making! We are committed to ensuring women are increasingly respected, acknowledged and involved! @iamcaritas
— Pope Francis (@Pontifex) October 27, 2022